pozycjonowanie stron www

Optymalizacja i pozycjonowanie. Sprawdzone metody.

Funkcjonalizacja treści i kodu strony internetowej to zadanie niezwykle ważne z co najmniej dwóch powodów i każdy implikuje następny. Po pierwsze porządek w strukturze html serwisu wpływa na całość założenia, czyli na widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania. Po drugie skrojona na miarę strona z logiczną treścią spełnia założenia edukacyjne, więc powroty użytkowników są częstsze.

Co na pierwszy ogień?

Na pierwszy ogień zwykle idzie kod strony. Należy zadbać, by strona semantyczna nie mieszała się z prezentacją elementów. Znaczy to ni mniej, ni więcej, że oddzielamy pliki html od plików zawierających dokumenty w języku css. Optymalizacja kodu serwisu to zwykle dostosowanie go do wymogów W3C, zadbanie o możliwie najszybsze ładowanie plików i sekcja „head” odpowiedzialna za sposób prezentacji strony w SERP-ach.

Optymalizacja strony. Jak przygotować treść?

Późniejsze pozycjonowanie jest zależne od jakości tekstów na stronie głównej i podstronach serwisu. Duży nacisk kładzie się na usability, czyli przydatność dla użytkownika. Jeszcze większy, na niepowtarzalność tekstów we właściwy sposób, z wielkim wyczuciem, nasyconych słowami kluczowymi.

Strona graficzna

Optymalizacja stron internetowych to w dużej mierze dostosowanie grafiki. Ważny jest jej rozmiar, rodzaj plików oraz znacznik „alt” w opisie zdjęć i rysunków.

Linki − arterie komunikacyjne

Linki zewnętrzne sprzyjają pozycjonowaniu. Natomiast odnośniki wewnątrz serwisu stanowią zespół komunikacyjny witryny. Optymalizacja i pozycjonowanie dba, by struktura linków stanowiła spójną i logiczną całość, a linki nie prowadziły np. do pustych stron.

Pozycjonowanie i optymalizacja jest sztuką, w której można wznieść się na wyżyny kunsztu. Jednak należy wystrzegać się czarodziejów SEO, grających nieczysto. Kończy się to zbyt często wypadnięciem z rejestrów na długie miesiące.